Aby uczcić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie naszej szkoły przygotowali audycję nadaną przez szkolny radiowęzeł pt. „Polskie powojenne podziemie niepodległościowe”.
Bohaterką programu była Janina Wasiłojć ps. „Jachna”, sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK, aresztowana przez UB w styczniu 1947 roku. „Jachnę” oskarżano o to, że będąc sanitariuszką w grupie mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” walczyła z nowym ustrojem Polski. Otrzymała dwukrotny wyrok śmierci zamieniony na karę dożywotniego więzienia. Z zachowanych dokumentów wynika, że Janina Wasiłojć była knąbrnym więźniem, mało zdyscyplinowanym i nieposłusznym. Wielokrotnie karano ją za złe zachowanie, kilka razy nawet trafiła do karceru. Więzienie opuściła w 1956 roku. W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta.
W programie udział wzięli Martyna Lubiak, Arkadiusz Rożnowski i Adam Pyrzanowski. Realizacja techniczna Maciej Maksiewicz. Aby dowiedzieć się więcej o kobietach walczących w powstaniu antykomunistycznym 1944-1947 warto przeczytać książkę Szymona Nowaka pt. „Dziewczyny Wyklęte”.
Biblioteka szkolna przygotowała w tym dniu wystawę promującą literaturę na temat historii Polski w okresie okupacji niemieckiej i powojennego podziemia antykomunistycznego.
1 marca 2019 r.