Krwiodawstwo i Komórkomania w ZSLiE

W ramach obchodzonego co roku 26 października Światowego Dnia  Donacji i Transplantacji w ZSLiE została zorganizowane akcje zbiórki krwi oraz dzień dawcy szpiku kostnego z funcacja DKMS. W tym szczególnym dniu inicjowane są  wszelkie akcje społeczno-edukacyjne, które mają na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie dawstwa narządów i tkanek, w tym szpiku kostnego, a także procedur związanych z przeszczepami, oraz przekazywaniem organów po śmierci.  Promowanie transplantologii ma za zadanie zwrócenie uwagi na noszenie oświadczenia woli przez człowieka, które umożliwi oddanie narządów  po jego  śmierci innemu człowiekowi (donacja).

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

W tym dniu przeprowadziliśmy dwie akcje społeczno-edukacyjne, które właśnie miały na celu pokazanie tego problemu i zwiększenie naszej świadomości. Akcja została przeprowadzona przez grup wspaniałych wolontariuszu pod opieką pani Agnieszki Sokji oraz Piotra Szklanego opiekuna szkolnego PCK. Szkoła została również zgłoszona do akcji „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Jest to akcja Polskiego Czerwonego Krzyża. W szkole powstaje koło PCK, serdecznie zapraszamy w jego szereg i na kolejne akcje.

Wiele osób bardzo ofiarnie chciało oddać dla niego krew, co jest chwalebne, jednak nie pozwolił stan to obecny stan zdrowia. Jest to równocześnie sygnał do tego by o nie zadbać, a konkretnie zadbać o to by nasza diety bogata była w żelazo, magnez oraz ruch. Z tym będzie związana nasza kolejna akcja promocji zdrowia. Następna akcja krwiodawstwa w naszej szkole planowana jest w marcu i jestem przekonany, że te osoby będą już w stanie ją oddać. Szczególne podziękowania dla wolontariuszy