„My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”

Spotkanie edukacyjne w Instytucie Pamięci Narodowej.  

Pokaz filmów „Niezwyciężeni” i „Wielka Droga”.

Na zaproszenie Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 27 września 2017 roku w spotkaniu edukacyjnym w kinie Iluzjon.  Uczniów przywitał Prezes IPN dr Jarosław Szarek zapowiadając premierowy pokaz filmu animowanego „Niezwyciężeni”, opowiadający o heroicznej walce Polaków o odzyskanie niepodległości w latach 1939 – 1945. Następnie odbyła się projekcja paradokumentalnego filmu „Wielka Droga” z 1946 roku, mówiącego o losach ludzi wysiedlonych na Sybir, Kołymę w latach 1939/1940, którzy przetrwali wygnanie i dostali się do Armii generała Władysława Andersa. Wielkim walorem filmu są obszerne fragmenty autentycznych filmów dokumentujących szlak wojenny II Korpusu Polskiego (m. in. Bitwy o Monte Cassino i Bolonię).  Zagadnienia przedstawione w obu filmach obszernie omówiono w prelekcji edukacyjnej.

wielka_droga_2                                                wielka_droga_1

Duże zainteresowanie uczniów wzbudziło spotkanie ze świadkiem historii, który przeżył zsyłkę na Syberię, panem Mieczysławem Pogdzińskim ze Związku Sybiraków  w Warszawie. Pan Mieczysław Pogodziński opowiedział o warunkach, w jakich transportowano Polaków na Sybir i ich tragicznych przeżyciach na terenach Związku Radzieckiego oraz o powojennych powrotach do ojczyzny.