Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętyc

Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Zbigniew Herbert, Wilki

 

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. Ustanowienie w 2011 r.
1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” stanowi potwierdzenie przez wolną, demokratyczną Rzeczpo­spolitą roli, jaką odegrali oni na drodze do odzyskania przez Polskę nie­podległości”.

Tego dnia uczniowie naszej szkoły przygotowali program pt. „Polskie powojenne podziemie niepodległościowe – Żołnierze Wyklęci”. W audycji nadanej przez szkolny radiowęzeł, udział wzięli: Krzysztof Sidło, Maksymilian Krupa, Hennadii Zdanevych i Adrian Bubel jako realizator.

3.03.2023 Biblioteka ZSLiE nr 1