Wycieczka logistyczna do Poznania

14457552_683413998478114_7196249593608546338_nW dniu 30/09/2016 młodzież z klasy 4FD oraz przedstawiciele klas 3FD, 2FD i 1FL, pod opieką prof. L. Chrapkowskiej oraz prof. A. Wilhelmi, wzięli udział w wycieczce logistycznej do Poznania. Na uwagę zasługuje fakt, iż transport zorganizowała jedna z uczennic klasy 4FD Kinga Tomaszewska. Celem podróży była Wyższa Szkoła Logistyki, która kształci wysokiej klasy specjalistów z zakresu logistyki oraz współpracuje ze szkołami ponadgimnazjalnymi, organizując m.in. olimpiadę logistyczną, w której od kilka lat bierzemy udział. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych z zakresu formowania ładunków tzw. paletowych jednostek ładunkowych oraz w laboratorium RFID. Pomimo wyjazdu o 4 rano wszystkim towarzyszyła energia i z ciekawością rozwiązywaliśmy zadania. Kolejnym etapem była wizyta w przedsiębiorstwie JAS FBG S.A. Spółka akcyjna JAS-FBG to jedna z nielicznych firm w branży TSL z wyłącznie polskim kapitałem. Rozpoczynała swoją działalność jako agencja celna, uzupełniając w miarę upływu czasu swoją ofertę o usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne. Spółka działa od 1991 roku.

Dzisiaj JAS-FBG S.A. to operator logistyczny, zapewniający kompleksową obsługę logistyczną, obejmującą usługi transportu i spedycji drogowej, kolejowej, morskiej i lotniczej oraz dystrybucję przesyłek drobnicowych na terenie Europy. Posiada blisko 60 tys.m2 powierzchni magazynowych w okolicach Warszawy, Łodzi, Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic. Firma posiada także największą w kraju sieć agencji celnych, liczącą ponad 70 placówek oraz gęstą sieć terminali logistyczno-spedycyjnych, przez co jest obecna w ponad 100 miejscach na terenie całej Polski. Flota JAS-FBG S.A., w tym tabor należącej do grupy kapitałowej firmy TRANSBUD-KATOWICE S.A., obejmuje około 200 nowoczesnych ciągników wyposażonych w system zarządzania pojazdami umożliwiający monitorowanie trasy przejazdu i stanu realizacji zlecenia. JAS-FBG S.A. jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, min. siedmiokrotnie otrzymała tytuł „Spedytor Roku”, dwukrotnie godło „Teraz Polska”, wyróżnienie w konkursie „Operator Logistyczny Roku” w kategorii „Potencjał Konkurencyjny”, wyróżnienie Medalem Europejskim i statuetką „Złotego Pegaza” za kompleksową obsługę logistyczną.
Mieliśmy niebywałą możliwość uczestniczenia w codziennym życiu firmy, poznaliśmy rodzaje transportu wewnętrznego, zademonstrowano nam kilka czynności magazynowych m.in owijanie pjł stretchem czy proces przyjęć i wydań towarowych. Jednodniowa wycieczka rozbudziła w nas chęć zdobywania i rozwijania praktycznych umiejętności logistycznych.