Wymiana polsko – niemiecka

W pierwszym tygodniu grudnia odbyło się spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec. Tym razem nasi uczniowie odwiedzili swoich niemieckich znajomych w ich kraju. Nasz projekt dotyczył niepełnosprawnych i ich życia w czasie II wojny światowej i w chwili obecnej. W związku z tym spędziliśmy 3 dni w Berlinie uczestnicząc w warsztatach w Brandenburgu w miejscu pamięci poświęconemu eutanazji, spotkaliśmy się też z Ministrem Zdrowia Hermanem Gröhe i parlamentarzystą Hubertem Hüppe. Opowiadali nam oni o tym, jak kraj stara się pomagać osobom niepełnosprawnym w ich codzienności. Zwiedziliśmy również Bundestag i troszeczkę sam Berlin. Kolejne dni spędziliśmy w Neuss, skąd pochodzą nasi koledzy. Układaliśmy ankietę, którą następnie przeprowadzaliśmy na ulicach Neuss i wspólnie podsumowaliśmy jej wyniki. Dużą atrakcją na zakończenie naszej wymiany było spotkanie z niemieckim piłkarzem Ilkay Gündogan oraz niepełnosprawnym taekwondzistą. Trochę smutno było nam wracać do szkoły, ale czekamy już niecierpliwością na rewizytę.