Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki.

Z okazji zbliżających się Walentynek Pani Krystyna Deutschman przygotowała listę najpiękniejszych książek o miłości. Warto przeczytać! Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki.

1. „Duma i uprzedzenie” Jane Austen
Klasyk gatunku, który znają niemal wszyscy. Ogromną siłą tej książki jest fakt, że wydaje się nieśmiertelna. Historię miłości Elżbiety i Pana Darce’go poznają kolejne pokolenia młodych czytelników. Jeżeli jeszcze jej nie znacie, koniecznie musicie to nadrobić. Jest to niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu. Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku.

2. „Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Bronte
Książek, o których się nie zapomina. Opowiada o losach ubogiej guwernantki, która całe życie walczy z uprzedzeniami i niesprawiedliwością. Trafia do posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera i tam zaczyna się jeden z najpiękniejszych romansów w historii literatury.

3. „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell
Książka – legenda, której niesłabnącą popularność przyniosła doskonała ekranizacja oraz niezapomniana postać głównej bohaterki, która nie ma sobie równych w całej historii literatury. Rok 1861. Czas wojny secesyjnej – Ameryka przechodzi głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmienią jej obraz. Świat Południa, wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników odchodzi w zapomnienie, pochłaniany przez industrialną, nastawioną na przemysł rzeczywistość. Scarlett O’Hara, córka zamożnego plantatora bawełny z Georgii, ma zaledwie szesnaście lat, jednak jej duma, upór i energia wydają się nie znać granic.

4. „Pokój z widokiem” Edward Morgan Forster
Młoda Angielka Lucy Honeychurch podczas swojej podróży po Europie przybywa do Florencji. Zatrzymuje się w chętnie odwiedzanym przez angielskich turystów pensjonacie. Poznaje tam niezwykle ekscentrycznego rodaka George’a Emersona.

5. „Angielski pacjent” Michael Ondaatje
Utkana z niedomówień i nastrojów poetycka opowieść, która zaczyna się pod koniec drugiej wojny światowej, w zrujnowanym pałacu na południu Włoch. Kanadyjska pielęgniarka, Hana, opiekuje się bezimiennym pacjentem, którego płonący samolot rozbił się na Saharze.

6. „Bridget Jones” Hellen Fielding
Poznajcie Bridget Jones: singielkę trochę po trzydziestce, która jest pewna, że wszystko się ułoży, jeśli tylko: straci na wadze trzy kilogramy, przestanie palić, osiągnie wewnętrzna równowagę…

7. „Pamiętnik” Nicholasa Sparksa
Śledząc losy bohaterów, powoli poznajemy cechy idealnej miłości, takiej która przetrwa wszystko i dla której czas nie istnieje.

8. „Zmierzch” Stephanie Mayer
Zdecydowany przebój. Nawet, jeżeli nie interesują Was historie o wampirach, wątek miłosny przedstawiony w tej książce potrafi naprawdę zwalić z nóg.

9. „Szeptem” Becca Fitzpatrick
Czasem zdarza się miłość nie z tego świata. Naprawdę nie z tego świata… Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia Nora uległa jego urokowi.

10. „Gwiazd naszych wina” Johna Green’a
Najlepsza książka o miłości ostatnich lat. Opowiada o miłości w warunkach szpitalnych, w perspektywie bliskiej śmieci głównej bohaterki. Wydawać by się mogło, że nie może być bardziej przygnębiającej historii… a jednak John Green napisał książkę lekką, zabawną, chociaż opowiadającą o trudnych sprawach. Udowadnia w niej, że największa i najpiękniejsza miłość odnajduje ludzi wszędzie.

11. „Szukając Alaski” Johna Greena
W powieści niezwykle interesujący jest sposób prowadzenia fabuły. Książka nie została podzielona na rozdziały, tylko wydarzenia “przed” i “po”. Dzięki temu wraz z bohaterami przemierzamy niezwykłą drogę do punktu, z którego nie ma już odwrotu… ale jest miłość, która wydaje się być odpowiedzią na wszystko.

12. „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes
Poznajemy w niej uroczą, chociaż ekstrawagancką Lou Clark, która niespodziewanie traci pracę w ukochanej kawiarni i jej następnym zajęciem będzie opieka nad ekscentrycznym milionerem. Dla obojga to spotkanie będzie zbiegiem okoliczności, ale okaże się powiewem świeżego powietrza i kolejną szansą od losu, żeby zrozumieć, co w życiu jest najważniejsze.

13. „Kiedy odszedłeś” Jojo Moyes
To nie tylko historia o podnoszeniu się po utraconej miłości, lecz także inspirująca opowieść o nowych początkach. Miłośnicy pisarstwa Jojo Moyes odnajdą w tej książce to, co najbardziej cenią w jej twórczości: ujmujący humor, autentyzm i zapadających w serce bohaterów.

16508963_756359717850208_7705482233885593644_n