Międzynarodowy Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990r. Święto przypada na 22 kwietnia. Angażuje się w nie wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych.

Tegorocznym motywem przewodnim Dnia Ziemi jest hasło: „Przywróć naszą Ziemię”.

Z powodu pandemii wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Jedną z nich jest warszawska akcja edukacyjna poruszająca kilka ważkich tematów, którymi każdy mieszkaniec Ziemi powinien się zainteresować. Można o nich poczytać, wchodząc na profile organizatorów: Warszawa Dla Klimatu; Zieleń Warszawska; Warszawskie ZOO; Lasy Miejskie – Warszawa.

Warto też z tej okazji zastanowić się, co każdy z nas mógłby zrobić dla Ziemi i uświadomić sobie, że działanie każdego z nas wpływa na ogrom zanieczyszczeń środowiska. Zachęcamy więc do zrobienia dla naszej planety chociaż jednej małej rzeczy dziennie, a na pewno odczujemy to na całej Ziemi. Oto kilka przykładów, co każdy z nas może zrobić dla środowiska:

  • jeśli tylko jest to możliwe, zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo;
  • kiedy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać;
  • segregujmy śmieci i starajmy się w czasie zakupów wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach;
  • na zakupy zabierajmy własną torbę, najlepiej bawełnianą.

Dzień Ziemi to świetna okazja, by każdy z nas zrobił coś dobrego dla Ziemi.

Źródło informacji:

https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc
a dla nauczycieli j. angielskiego ( gorąco polecam) :
https://www.youtube.com/watch?v=pvuN_WvF1to
https://www.facebook.com/WarszawaDlaKlimatu
www.facebook.com/WarszawaDlaKlimatu
#WarszawaRobiKlimat #DzieńZiemi
https://www.earthday.org/