Biblioteka szkolna poleca

Biblioteka szkolna poleca cyfrowe zasobyedukacyjne i kulturowe w Internecie z dostępem gratis.

Przydatne linki:

Biblioteka Narodowa:

Biblioteka Narodowa zachęca do lektury i pobierania e-booków w formatach MOBI lub EPUB z Polony. Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie. E-booki można pobrać z biblioteki Polona bez konieczności logowania. Żeby pobrać e-booka z Polony wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać format (MOBI lub EPUB).

Lektury

Biblioteka cyfrowa zawierająca utwory będące na liście lektur szkolnych.

Biblioteka internetowa Wolne Lektury zawiera ponad 4400 książek dostępnych w
każdej chwili i z możliwością szybkiego przeszukiwania. Znajdują się
lektury szkolne i klasyka literatury.

Legalna Kultura to internetowy portal promujący korzystanie z legalnych źródeł kultury.

Ninateka udostępnia filmy, spektakle, koncerty, słuchowiska, dokumenty. 98% materiałów w Ninatece to materiały bezpłatne.

Filmoteka Szkolna umożliwia dostęp do 120 filmów fabularnych i animowanych oraz powiązanych z
nimi materiałów dydaktycznych.

Kultura Paryska to portal kulturalno –literacki publikujący zasoby z archiwum paryskiego Instytutu Literackiego, zasłużonego wydawnictwa emigracyjnego, istniejącego w latach 1946-2010.Jego twórcą i redaktorem do 2000 roku był Jerzy Giedroyć. Siedziba wydawnictwa
znajdowała się w pałacyku w Maisons -Laffitte pod Paryżem. Miejsce to stanowiło centrum kulturalno –polityczne dla emigracji polskiej po II wojnie światowej. Instytut Literacki publikował utwory twórców, którzy powojnie nie wrócili do Polski i rozproszyli się po świecie. Instytut Literacki wydawał także teksty pisarzy z kraju, którym cenzura PRL nie zezwoliła na publikację.

Na portalu znajdują się komplety miesięcznika „Kultura” i kwartalnika „Zeszyty Literackie”,książki wydawane w serii
Biblioteka „Kultury”oraz 190 biogramów ludzi z kręgu Instytutu Literackiego oraz listy z korespondencji redakcyjnej, niektóre książki i artykuły (do pobrania w PDF), filmy, galerie fotografii.

Dla maturzystów szczególne cenne są biogramy i materiały dotyczące twórczości wybranych pisarzy m. in. Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza, Zbigniewa Herberta, Gustawa Herling –Grudzińskiego.