Historia wyryta na ścianie – Strzelecka 8

2023.03.23 Strzelecka 8

Odnowiona obecnie kamienica przy Strzeleckiej 8 na warszawskiej Pradze była zaraz po wojnie główną siedzibą NKWD w Polsce, a do 1948 roku aresztem komunistycznego WUBP.

Adres ten nie figurował nawet w dokumentach resortu bezpieczeństwa – to jak metafora miejsca, które nie istnieje, dno piekła, za które nikt nie ponosi odpowiedzialności. Dlatego szczególnym memento tych kazamatów są inskrypcje pozostawione na cegłach piwnic przez anonimowe często ofiary; nazwisko, pseudonim, kalendarz uwięzienia, modlitwa. Dzięki tym inskrypcjom adres wraca symbolicznie na mapę podobnych miejsc w Polsce. Setek miejsc.

Dziś to Izba Pamięci IPN, placówka o charakterze edukacyjnym.

Uczniowie z naszej szkoły zwiedzili to muzeum 23 i 30 marca 2023 roku.