Imieniny Mikołaja Kopernika 6 grudnia 2023

Kopenik

Mikołaj Kopernik 1473 – 1543 patron Technikum Ekonomicznego nr 1

 

Rok 2023 upłynął pod patronatem wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. W tym roku obchodziliśmy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci uczonego. W swoim najsławniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” przedstawił teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, czym zapoczątkował rewolucję naukową.

Mikołaj Kopernik od 1974 roku jest patronem Technikum Ekonomicznego nr 1. Aby przypomnieć jego postać,    6 grudnia w naszej szkole miało miejsce wydarzenie pt. „Imieniny Mikołaja Kopernika”. Samorząd uczniowski przygotował festiwal pierników, na który uczniowie przynieśli upieczone przez siebie pierniki. Była degustacja    i konkurs na najsmaczniejsze ciasteczka. Biblioteka szkolna przygotowała wystawę biograficzną
pt.: „Mikołaj Kopernik patron Technikum Ekonomicznego nr 1” oraz wystawę copernicanów – książek poświęconych Kopernikowi i jego działalności. Biblioteka przygotowała też wystawę nowości literackich, zakupionych z grantu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, pod hasłem Mikołajki z książką i książka na Mikołajki! Impreza odbyła się w Sali Kolumnowej naszej szkoły 6 grudnia 2023 r. Było wesoło, smacznie i edukacyjnie.