Bezpieczne ferie 2024

Bezpieczne ferie 2024

Planując niesamowite przygody, dalekie podróże i uprawianie sportów zimowych, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Nawet pomimo ostrożności nie zawsze jest się panem sytuacji. Na stoku narciarskim wiele, ale niestety nie wszystko, zależy od nas samych. Duże znaczenie ma również zachowanie innych ludzi, na których nie mamy wpływu. Dlatego bardzo ważne jest noszenie kasku! W Polsce nadal tak mało popularne, a dawno już znormalizowane na zagranicznych stokach – i bez wątpienia ratujące życie. Wbrew pozorom nawet na osiedlowej górce nietrudno o wypadek, jeśli nie uczulimy naszego dziecka, by zawsze zachowywało ostrożność.

 

Bezpieczne ferie to udane ferie. By takie były, warto stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • Ubieraj się adekwatnie do pogody za oknem. Planując dłuższy pobyt na zewnątrz: na górce czy na spacerze, zaopatrz się w termos z ciepłą herbatą.
  • Do zjazdów na nartach czy sankach w mieście wybieraj bezpieczne stoki, które nie przecinają jezdni ani skrzyżowań. Poruszaj się zgodnie z panującą organizacją ruchu, nie przecinaj toru jazdy innych użytkowników stoku czy górki.
  • Nie podczepiaj sanek do samochodu osobowego. Jest to bardzo niebezpieczne i grozi tragicznym w skutkach wypadkiem.
  • Nie rzucaj twardymi, zbitymi śnieżkami w inne osoby, samochody, okna. Może to spowodować obrażenia, szkody lub wypadek komunikacyjny.
  • Korzystaj wyłącznie ze sztucznie tworzonych lodowisk. Wchodzenie na lód rzeczny czy zamarznięte jezioro grozi załamaniem się lodu i utopieniem.
  • Na stoku narciarskim zawsze miej na głowie sportowy kask ochronny.

 

Wszystkie te rady pochodzą z oficjalnych stron polskiej policji i można potraktować je jako mały poradnik dotyczący bezpiecznego wypoczynku dzieci.

 

Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.

Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.mein.gov.pl

Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

W bazie wypoczynku znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid).

Każdy organizator posiada możliwość wydruku ze swojego konta w bazie wypoczynku potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku, które powinien przekazać rodzicom uczestnika.

W przypadku braku danego wypoczynku w bazie wypoczynku informację, czy organizator podejmował próby zgłoszenia wypoczynku oraz o powodach ewentualnej odmowy kuratora oświaty o wpisie danego wypoczynku do publicznej bazy wypoczynku, informacji może udzielić kuratorium oświaty, w którym organizator miał obowiązek dokonania zgłoszenia wypoczynku.

Poradnik_bezpiecznego_wypoczynku_2023-2024_–_zima