Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

Uczniowie naszej szkoły z klas 4a i 3a, 8 lutego 2023 roku odwiedzili Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy na Koszykowej.

Jest to jedna z najstarszych i największych bibliotek publicznych w Polsce. Powstała w 1907 roku jako nowoczesna książnica naukowa dostępna dla wszystkich. Obecnie placówka posiada zbiór ok. 1,5 mln. woluminów. Księgozbiór Biblioteki ma charakter uniwersalny, a jego podstawą jest egzemplarz obowiązkowy przekazywany przez polskie wydawnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

Nasz przewodnik po Bibliotece p. Filip Świtaj z Działu Informacyjno-Bibliograficznego na wstępie zaprosił uczniów do sali konferencyjnej, gdzie przedstawił historię Biblioteki, opowiedział o jej zasobach tradycyjnych i cyfrowych, zasadach korzystania z tychże zasobów oraz pozostałej działalności. Po czym uczniowie obejrzeli czytelnie: najstarszą i zabytkową Czytelnię im. Stanisławów Kierbedziów, najnowocześniejszą Czytelnię im. Faustyna Czerwijowskiego oraz Czytelnię Czasopism i Varsavianistyczną im. Władysława Bartoszewskiego. Zwiedzili przepastne podziemia magazynu książek i poznali tajniki ratowania zniszczonych, cennych woluminów i czasopism w Pracowni Introligatorskiej
i Reprograficznej.

Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziło Schronisko Książek działające przy Pracowni Reprograficznej. Można tam przynieść swoje niepotrzebne książki i przekazać je bezpłatnie Schronisku, a także „przygarnąć” samotną i bezpańską książkę czekającą tam na czytelnika.

Szczegółowe informacje na stronie https://www.koszykowa.pl/

22.02.2023 Biblioteka ZSLiE nr 1