Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Powstanie w Gettcie Warszawskim

Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim  19 IV  –  16 V 1943

Poczta Polska Janusz KorczakJanusz Korczak (1879 – 1942)

Henryk Goldszmidt zwany Starym Doktorem – lekarz, pedagog i wychowawca dzieci żydowskich i polskich. Twórca systemu wychowania, który opierał się na uznaniu dziecka za pełnowartościowego człowieka.

Przeciwstawiał się rozpowszechnionej wówczas praktyce pedagogicznej polegającej na wpajaniu dziecku dyscypliny, wykluczał stosowanie kar cielesnych, potępiał praktyki zawstydzania dziecka, autor popularnych książek dla dzieci: Król Maciuś Pierwszy, Krół Maciuś na wyspie bezludnej, Bankructwo małego Dżeka, Kajtuś Czarodziej.

Przed wojną współpracował z Maryną Falską prowadząc sierociniec dla dzieci polskich Nasz Dom (1919 -1936) mieszczący się na Bielanach. Razem ze Stefanią Wilczyńską założyli i prowadzili Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie (1912 – 1942).

Dom znajdował się przy ulicy Krochmalnej 92 (w czasie okupacji w granicach getta). Zginął 6 sierpnia 1942 r. w Treblince razem z dziećmi, którymi się opiekował.

Poczta Polska Janusz Korczak Poczta Polska Janusz Korczak Poczta Polska Janusz Korczak Poczta Polska Janusz Korczak Poczta Polska Janusz Korczak

Znaczki Poczty Polskiej wydane w 1962 roku dla uczczenia pamięci Janusza Korczaka, ilustrujące jego powieść dla dzieci Król Maciuś Pierwszy (projekt plastyczny J. Srokowski).

Biblioteka ZSLIE1 Warszawa 19 kwietnia 2022