Spotkanie z p. Stanisławem Kmiecik i Stasiem

W dniu 15-04-2015r. odbyło się niezwykłe spotkanie. Naszymi gośćmi były dwie niepełnosprawne osoby: Pan Stanisław Kmiecik, artysta malarz i niespełna trzyletni Staś Salach. Obydwaj urodzili się bez rąk. Pan Stanisław Kmiecik jeździ samochodem, maluje piękne obrazy używając stóp i ust. Jego prace są znane w Polsce i za granicą. Należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. W dniach 31-03-2015 ; 15-04-2015r. odbywała się w naszej szkole wystawa prac artysty. Podziwialiśmy 20 obrazów, które zachwycały pięknymi barwami. Zadziwiały dokładnością i precyzją namalowania najdrobniejszych detali. Jeden z uczniów oglądających wystawę powiedział: „ ja przy pomocy rąk nie oddałbym nawet dwudziestu procent estetyki i piękna, które widzę na obrazach”. W trakcie ponad półtoragodzinnego spotkania ,,duży” Stanisław i mały Staś rysowali. Ich prace pozostaną dla nas cenną pamiątką. Był też czas na wspólne rozmowy i zdjęcia. Staś Salach zauroczył i wzruszył wszystkich. Jest żywym, pogodnym, i mądrym dzieckiem. Uczniowie naszej szkoły, pracownicy, a także różne osoby zaprzyjaźnione ze szkołą od prawie trzech lat tj. od urodzenia Stasia zbierają plastikowe nakrętki od butelek i innych opakowań. Dochód z ich sprzedaży wspiera wydatki związane z rehabilitacją naszego małego przyjaciela. To spotkanie było podziękowaniem ze strony rodziców Stasia Salacha za zbieranie korków. Dla społeczności szkolnej stanowiło wzruszającą i budującą lekcją wrażliwości, motywacji do życia i rozwoju. Pan Stanisław Kmiecik ujmował pasją malowania, uśmiechem, żartami oraz swoim zaangażowaniem w pomoc innym niepełnosprawnym osobom. Dał świadectwo, że mimo niepełnosprawności można żyć godnie i tworzyć nieprzemijające dzieła dające radość innym. Staś zdobył nasze serca dziecięcym urokiem, którego nie sposób opisać.