Wiosenny Turniej Szachowy

Zawody szachowe na kategorię

25 marca w naszej szkole odbył się wiosenny turniej szachowy na kategorię szachową IV i V. Turniej zgromadził młodych entuzjastów szachów, którzy mieli okazję zmierzyć się w zmaganiach umysłowych i wykazać swoje strategiczne umiejętności.

W zawodach wzięło udział 44 zawodników i zawodniczek. Zawody odbywały się w tempie 25min z bonusem 5 sekund za ruch na zawodnika, a odbyło się 6 rund.

14-stu zawodników uzyskało wyższą kategorię szachową, z czego

 • 5 osób zyskało IV kategorię szachową
 • 9 osób zyskało V kategorię szachową

WYNIKI TRUNIEJUzobacz

Kategorie szachowe to system klasyfikacji umiejętności szachistów. Aktualnie w naszej szkole ponad 50 osób posiada od II do V kategorie szachowe.

 • kategoria IV obejmuje graczy z rankingiem
  • od 1250 do 1400 punktów dla mężczyzn
  • od 1150 do 1300 punktów dla kobiet
 • kategoria V obejmuje graczy z rankingiem
  • od 1100 do 1200 punktów dla mężczyzn
  • od 1000 do 1050 punktów dla kobiet

Są to kategorie okręgowe, nadawane przez związki wojewódzkie, i stanowią one pierwszy krok w drodze do osiągnięcia mistrzostwa w szachach.

Gra w szachy przynosi wiele korzyści. Rozwija pamięć, koncentrację i umiejętność strategicznego myślenia. Pomaga również w nauce cierpliwości i akceptacji porażek jako lekcji na przyszłość. Szachy uczą rozwiązywania problemów i przewidywania konsekwencji własnych działań, co jest niezwykle przydatne w życiu codziennym i edukacji.

Wpływ szachów na rozwój intelektualny i emocjonalny człowieka jest dobrze udokumentowany. Gra ta ćwiczy obie półkule mózgu, rozwija zdolności analityczne i kreatywność. W szkole, szachy mogą poprawiać wyniki uczniów, gdyż nauka poprzez zabawę i rywalizację jest skuteczną metodą edukacyjną.

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w kolejnych turniejach i odkrywania świata szachów, który oferuje nie tylko rozrywkę, ale i bogate możliwości rozwoju osobistego.