Światowy Dzień Metrologii

13235379_623769937775854_4098949317884546025_oŚwiatowy Dzień Metrologii od 2000r. tradycyjnie obchodzony 20 maja dla upamiętnienia podpisania w 1875 r. Konwencji Metrycznej, będącej początkiem formalnej międzynarodowej współpracy w dziedzinie metrologii. Traktat ten do dzisiaj stanowi fundament spójnego systemu pomiarowego na całym świecie. Światowy Dzień Metrologii pod hasłem „Pomiary w dynamicznym świecie” stanowi znakomitą okazję do zwrócenia uwagi szerszej rzeszy społeczeństwa na rolę, jaką odgrywa metrologia w codziennym życiu. Temat tegorocznego święta sygnalizuje wyzwanie, przed jakim stoją metrolodzy na całym świecie, a jest nim precyzyjny pomiar wielkości dynamicznych.

Dnia 19.05 2016r. dwie klasy 1FE i 2 FD miały przyjemność uczestniczyć w dniu otwartym w Głównym Urzędzie Miar. Młodzież brała udział w pokazach zorganizowanych przez pracowników. Zaprezentowane były pomiary prądu, napięcia i rezystancji, badanie przewodności różnych materiałów przewodzących miedzi, stali, grafitu itp. Podczas innego pokazu zaprezentowane było zużycie energii elektrycznej przez różnego rodzaju światła, ładowarki telefoniczne, układy czuwania i gotowości Stand-by w urządzeniach domowego użytku. Nie zabrakło również pokazów związanych z czasem. Największe wrażenie na uczestników zrobił zegar atomowy. Wycieczka była bardzo interesująca.