Szkolnym rajd pieszy

13329603_629334747219373_5816616933210060450_o4 czerwca 2016 młodzież ZSLiE w liczbie 24 osób odbyła już czwarty raz w tym roku szkolnym rajd pieszy.

Tym razem poznaliśmy historię Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku w formie dwóch ciekawych gier zamkowych: „Na tropach średniowiecznego Czerska” oraz „Kto tu bywał?”. Po świetnej zabawie odpoczywaliśmy przy grillu na dziedzińcu zamkowym.

Miejscowość, którą odwiedziliśmy jest położona niedaleko Góry Kalwarii. To urokliwa, otoczona sadami wieś na wysokiej wiślanej skarpie, niegdyś stolica Ziemi Czerskiej i siedziba książąt mazowieckich, potem własność królów polskich. Do dziś trzy wyniosłe zamkowe wieże górujące nad okolicą świadczą o wspaniałej historii Mazowsza.

Ludzie osiedlali się w tej okolicy już przed dwoma tysiącami lat, tu spotykały się szlaki handlowe na Pomorze, Ruś i Śląsk, znajdowała się pilnie strzeżona przeprawa przez Wisłę. Średniowieczny, gotycki zamek w Czersku wybudowany został przez księcia Janusza I Starszego na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu. Chociaż w ciągu wieków został mocno zniszczony, to jego gotyckie baszty i mury nadal przyciągają miłośników historii. Wspaniałe widoki na pradolinę Wisły, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku.